Çukurova Üniversitesi | Aday Öğrenci | Yerleşke Haritası | Web Posta
Arama 
Ana Sayfa | English
 
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ
ZİRAAT FAKÜLTESİ
TARIM MAKİNALARI VE TEKNOLOJİLERİ
MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi

 
  Hakkımızda Personel Dersler Projeler Dosyalar Galeri Erasmus/Mevlana Deney Raporları İletişim  
 
  Lisans Dersleri 2014-2015 Öğretim Yılı ve Öncesi
  2017-2018 Ders Programı
  Lisans Dersleri 2015-2016 Öğretim Yılı ve Sonrası
  Yüksek Lisans
  Doktora
  Çift Anadal-Yandal
  Tarım Makinaları ve Teknolojilerinde Uygulamalı Mühendislik Eğitimi
  Girişimcilik Destek Programı

> Dersler  >  Lisans Dersleri 2014-2015 Öğretim Yılı ve Öncesi        

1.  SINIF

 

                               I. Yarıyıl                                                                                                                                                               II. Yarıyıl

Kodu

Dersin Adı

AKTS(T+U)

Öğretim Üyesi

 

Kodu

Dersin Adı

AKTS(T+U)

Öğretim Üyesi

TMP101

Botanik

5(2+2)

Fen-Edebiyat Fak. 

 

TMP102 (ENF122)

Temel Bilgi Teknolojileri

6(2+2)

K. Vursavuş

TMP103

Temel Fizik-1

2(2+0)

Fen-Edebiyat Fak. 

 

TMP104

Temel Fizik-2

2(2+0)

Fen-Edebiyat Fak. 

TMP105

Genel Kimya

3(3+0)

Fen-Edebiyat Fak. 

 

TMP106

Genel Ekonomi

3(2+0)

U.Gültekin 

TMP107

Matematik-1

4(2+2)

Fen-Edebiyat Fak. 

 

TMP108

Matematik-2

3(2+0)

Fen-Edebiyat Fak. 

TMP111

Teknik Resim

5(2+2)

E. Güzel

 

TMP122

Genetik

3(2+0)

N.Özcan

TMP115

Atatürk İlk.ve İnkil Tarihi-1

2(2+0)

 

 

TMP112

Toprak Bilimi ve Bitki Besleme

2(2+0)

H.İbrikci 

TMP117

Türk Dili-1

2(2+0)

 

 

TMP116

Atatürk İlkve İnk. Tarihi-2

2(2+0)

 

TMP119

İngilizce-1

4(2+2)

 

 

TMP118

Türk Dili-2

2(2+0)

 

TMP1..

Tarım Makinaları ve Tekno.

3(2+0)

K. Vursavuş

 

TMP120

İngilizce-2

4(2+2)

 

 

 

 

 

 

TMP…. 

U.Tarihi ve Deontoloji

3(2+0)

E. Güzel

Genel Toplam  

30(19+8)

 

 

Genel Toplam  

30(20+4) 

 

 

 

2. SINIF

                              

                            III. Yarıyıl                                                                                                                                                           IV. Yarıyıl

Kodu

Dersin Adı

AKTS(T+U)

Öğretim Üyesi

 

Kodu

Dersin Adı

AKTS(T+U)

Öğretim Üyesi

TMP201

Mühendislik Matematiği

3(2+0)

M.Çetin

 

TMP202

Tarla Bitkileri

2(2+0)

 C.Barutçular, Ö.Görmüş

TMP203

Akışkanlar Mekaniği

3(2+0)

M.T. Özcan

 

TMP204

Genel Zootekni

3(2+0)

O.Gürsoy-F.Okan

TMP205

Mühendislik Mekaniği

3(2+0)

S. Öztekin

 

TMP206

Bahçe Bitkileri

3(2+0)

B.Yılmaz

TMP207

Ölçme Sist.ve Kont. Tekn.

3(2+0)

H. H. Öztürk

 

TMP208

İstatistik

3(2+0)

G. Tamer Kayaalp

TMP217

Termodinamik

3(2+0)

Y.Yıldız

 

TMP210

Mukavemet

3(2+0)

M.T. Özcan

TMP211

Entomoloji

3(2+0)

K.Karut

 

TMP220

Isı transferi

3(2+0)

Y.Yıldız

TMP213

Sulama ve Drenaj

3(2+0)

A.Yazar

 

TMP214

Malzeme Bilgisi

3(2+0)

A.Bayat

TMP215

Gıda İşleme Mak.

3(2+0)

S. Öztekin

 

TMP216

Tarımsal Pazarlama

2(2+0)

U.Gültekin

MU201

Mesleki Uygulama

2(0+4)

Blm. Öğr.Üyeleri

 

TMP218

Fitopatoloji

2(2+0)

M.A. Kamberoğlu

 

Toplam

26(16+4)

 

 

MU202

Mesleki Uygulama

2(0+4)

Bölüm Öğr.Üyeleri

Seçmeli*

Seçmeli Dersler (Bölüm)*

4(4+0)

Blm.Öğr.Üyeleri

 

 

Toplam

26(18+4)

 

TMP251

Tarım ve Çevre

2(2+0)

A. Bayat

 

Seçmeli*

Seçmeli Dersler (Bölüm)*

4(4+0)

Blm.Öğr.Üyeleri

TMP253

Tarla Tarımın Mekanizasyonu

2(2+0)

S.M. Say

 

TMP252

Tıbbi ve Aromatik Bitk. Mekanizas

2(2+0)

S. Öztekin

TMP255

Girişimcilik I

2(2+0)

E. Güzel

 

TMP254

Endüstriyel Ergonomi

2(2+0)

S.M. Say

 

 

 

 

 

TMP256

Sürdürülebilir Tarım

2(2+0)

Z.B. Barut

 

 

 

 

 

TMP2..

Girişimcilik II

2(2+0)

E. Güzel

Genel Toplam  

30(20+4)

 

 

Genel Toplam  

30(22+4)

 

 

3. SINIF

                                            V. Yarıyıl                                                                                                                                             VI. Yarıyıl

Kodu

Dersin Adı

AKTS(T+U)

Öğretim Üyesi

 

Kodu

Dersin Adı

AKTS(T+U)

Öğretim Üyesi

TMP301

Tarım Traktörleri

4(2+2)

E. Güzel

 

TMP302

Ekim Dikim ve Güb. Mak. 

4(2+2)

Z.B. Barut

TMP303

İmal Usülleri

2(2+0)

A.M. Bozdoğan

 

TMP304

Hasat ve Harman Makinl.

4(2+2)

E. Güzel

TMP305

Hidrolik ve Pnomatik Sist.

4(2+2)

M.T. Özcan

 

TMP306

Hayvansal Üretim. Mek

5(2+2)

Y.Yıldız

TMP307

Bitki Koruma Makinaları

4(2+2)

A. Bayat

 

TMP308

Tarımsal Elektrifikasyon

2(2+0)

H.H. Öztürk

TMP309

Toprak İşleme Mak.

4(2+2)

Z.B. Barut

 

TMP312

Sulama Mekanizasyonu

3(1+2)

M.T. Özcan

TMP311

Bilgisayar Destekli Çizim

4(1+2)

A.İnce

 

TMP314

Makine Elemanları

4(2+2)

M.T. Özcan

TMP333

Staj

2(0+4)

Blm. Öğr.Üyeleri

 

TMP334

Staj

2(0+4)

Blm. Öğr.Üyeleri

 

Toplam

24(11+14)

 

 

 

Toplam

24(11+14)

 

Seçmeli*

Seçmeli Dersler (Ziraat Diğer Böl.)*

6(4+0)

Diğer Böl. Öğr.Üye.

 

Seçmeli*

Seçmeli Dersler (Ziraat Diğer Böl.)*

6(4+0)

Diğer Böl. Öğr.Üye.

Seçmeli*

Toprak gübre bitki analizleri

3(2+0)

BBT

 

TEP354

Tarımsal Değer Biçme ve Bilirkişilik

3(2+0)

TEP

BBP351

Organik Tarım

3(2+0)

BBP

 

BBP354

Örtü altı Yetiştiriciliği

3(2+0)

BBP

BKP397

Tahıl, Baklagil ve Yem Bit. Zararlıları 

3(2+0)

BKP

 

BKP350

Meyve ve Bağ Zararlıları

3(2+0)

BKP

TBP391

Endüstri Bit. Yetiştiriciliği

3(2+0)

TBP

 

 

 

 

 

Genel Toplam  

30(15+14)

 

 

Genel Toplam  

30(15+14)

 

 

 

4. SINIF

                                                             VII. Yarıyıl                                                                                                                                          VIII. Yarıyıl

Kodu

Dersin Adı

AKTS(T+U)

Öğretim Üyesi

 

Kodu

Dersin Adı

AKTS(T+U)

Öğretim Üyesi

TMP401

Biyolojik Malzeme İşl. Tekiniği (Z)

5(2+2)

E. Güzel

 

TMP402

Tarım Mak. İşlt. ve Planl. (Z)

3(2+0)

S.M. Say

MU401

Meziniyet Çalışması

1(0+2)

Bölüm Öğr.Üyeleri

 

MU402

Meziniyet Çalışması

1(0+2)

Blm. Öğr.Üyeleri

MU419

Yaz Stajı

4(0+8)

 Bölüm Öğr. Üyeleri

 

MU406

Yaz Stajı

4(0+8)

Bölüm Öğr.
Üyeleri


 Tarım Mak. ve Tekn. Uygulamalı Eğitim
 16(0+32)  Bölüm Öğr.Üyeleri
     Tarım Mak. ve Tekn. Uygulamalı Eğitim
 16(0+32)  Bölüm Öğr. Üyeleri

 

Toplam

26(2+44)

 

 

 

Toplam 

24(2+42)

 

Seçmeli*

Seçmeli Dersler (Bölüm)*

16(.+.)

Bölüm Öğr.Üyeleri

 

Seçmeli*

Seçmeli Dersler (Bölüm)*

18(.+.)

Blm. Öğr.Üyeleri

TMP451

Sera Mekanizasyonu

3(2+0)

H.H. Öztürk

 

TMP452

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

3(2+0)

H.H. Öztürk

TMP457

 Enerji Yönetimi

3(2+0)

H.H. Öztürk

 

TMP458

Tarımda Otomasyon  

3(2+0)

AMB-BÖ

TMP461

Mühendislik Ekonomisi ve Uygulama

3(2+0)

S.M. Say

 

TMP460

Tarımsal Mek.Araç. Deney İlke ve Metod.

3(2+0)

M.T. Özcan

TMP463

Tarımsal Mekan. Araçlarında Tasarım Çal.

4(2+2)

M.T. Özcan

 

TMP462

Bakım Mekanizasyonu

3(2+0)

A.M. Bozdoğan

TMP471

Araştırma ve Den.Met.

3(2+0)

S.M. Say

 

TMP466

Makine Emniyeti ve Risk Analizi

3(2+0)

A. Bayat

TMP473

Taşıma ve İletim Tekniği

3(2+0)

A.M. Bozdoğan

 

TMP468

Coğrafi Bilgi Sisteml. Giriş

3(2+0)

S.M. Say

TMP4...

Mekanizma Tekniği

3(2+0)

A.İnce

 

TMP470

Depolama Tekniği

3(2+0)

S. Öztekin

TMP475

Bahçe Tarımı Mekanizasyonu

3(2+0)

K.K. Vursavuş

 

TMP…

Katı Modelleme

4(1+2)

A.İnce

TMP477

Makine Teknik Resmi

3(2+0)

M.T. Özcan

 

TMP474

Yaş Sebze Meyve Sınıflandırma Tekno.

3(2+0)

K.K. Vursavuş

TMP4..

Kalite Yönetim Sistemleri

3(2+0)

A. Bayat

 

TMP4.

Soğutma Sistemleri Tasarımı

3(2+0)

E. Güzel

TMP4.

Özel Bitkilerin Hasat Yöntemleri

3(2+0)

M.T. Özcan

 

TMP4.

Tarımda İş Güvenliği

3(2+0)

S.M. Say

Seçmeli (Sosyal):

 

İlk Yardım I

İnsan Hakları ve Demokrasi

Felsefeye Giriş I

3(3+0)

EEB

 

Seçmeli (Sosyal):

 

İnsan İlişkileri ve İletişim

İlk Yardım II

Sosyal Psikoloji

3(3+0)

EEB

Genel Toplam  

30(..+..)

 

 

Genel Toplam  

30(..+..)

 

 



Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği
 Ziyaretçi sayısı: 1292